چهارشنبه 12 بهمن 1401

تمرین خوانندگی

دوشنبه 28 بهمن 1398 ساعت 11:39

صدای که شما از آواز خواندتان می شنوید با صدای که اطرافیان می شنوند متفاوت است. این بدین معنی است اگر صدای خودتان را میخواهید بشنوید بهتر است از یک ضبط صدا کمک بگیرید. شنیدن صدای خودتان آن هم ضبط شده یکی از بهترین روش های تمرین خوانندگی در کل دنیا است و به زیبا و نازک شدن صدا شما کمک میکند.
ضبط کننده صدای خود را انتخاب کنید و یک مکان آرام برای تقویت خوانندگی و آواز خواندن انتخاب کنید. هیچ وقت از این نگران نباشید که در حال تمرین خوانندگی، مورد قضاوت قرار بگیرید. صدای خود را ضبط و اشتباهات خود را برطرف نمایید. نگران صدای بی کیفیت در ضبط نباشید چون این تمرین خوانندگی برای برطرف کردن اشتباهات خودتان بوده است.
بهتر است بدون صدای آهنگ آواز بخوانید ولی اگر نمی توانید اشکال ندارد صدای آهنگ را برای خودتان پخش کنید و سپس آواز بخوانید. شعر را برای خودتان بنویسید و سپس شروع به خواندن کنید.
بعد از این صدای خودتان را ذخیره کنید سپس گوش دهید و تمام ایرادات خود را یادداشت کنید. سعی کنید صدای که ضبط کردید را با بلند گو های مختلف یا هدفون گوش دهید. برای گوش دادن به صدای خودتان از باندهای ارزان استفاده نکنید و از بلندگو و هدفون های با کیفیت استفاده نمایید. همچنین چند بار آهنگی را که خواندید را گوش دهید.
اگر بعد از ضبط صدا آواز خود را گوش دادید و خوشتان نیامد بهتر است سبک آهنگ خواندن خود را تغییر دهید. حجم صدا در همه افراد مثل هم نیست و ما نمیتوانیم آهنگی را بخوانیم که هیچ تناسبی با حنجره و صدای ما ندارد. یک برنامه دانلود کنید تا با آن بتوانید صدای ضبط شده خودتان را تجزیه و تحلیل کنید. تست کنید که اگر آواز را بدون آهنگ بخوانید بهتر است یا خیر؛ سعی کنید اوج و پایین آهنگ را یکبار دیگر بخوانید و ایرادات خود را یادداشت نمایید، به طور مثال بنوسید چند نت بین اوج و پایین آهنگ شما وجود دارد. سپس آهنگی انتخاب کنید که متناسب با این نت باشد که برای شما مناسب است.
برای خانواده خود آواز بخوانید و یک آهنگ را انتخاب کنید که مناسب صدای شما باشد و از تکنیک های مناسب آواز خواندن استفاده نمایید. قبل از اجرا برای خانوادتان تمرین مناسب داشته باشید تا کاملا به آواز مسلط شوید. برای تمرین اتاقی را انتخاب کنید که صدای خود را در بهترین حالت بشنوید اتاق بزرگ بدون فرش و سقف بلند صدای شما را بهتر به گوش می رساند. اگر شما فردی عصبی و خجالتی هستید قبل از آواز خواندن روی آرامش خود کار کنید. پس از اجرای آواز از خانواده خود بخواهید نظر دهند. اگر در اجرا آواز موفق بودید و با اعتماد به نفس ادامه دادید وقت آن رسیده برای افراد دیگر و دوستانتان اجرا کنید.
همیشه بعد از اجرا آواز برای خانواده، مردم و دوستان خود انتقاد پذیر باشید. ناامید نشوید و اگر آواز خواندن را دوست دارید با یک مربی ادامه دهید تا آکورد های صدا شما را تشخیص دهد تا آهنگی بخوانید که مناسب صدای شما باشد و داشتن صدای خوب را یاد بگیرید.

پادکست اکسیر
LISTEN TO EXIR MUSIC NOW!